Film został nakręcony między 12 sierpnia a 15 września 2008 roku. Plenerami były: Grudziądz, Zalesie, Warka, Jezioro Białe (zdjęcie podwodne) oraz Warszawa.

Film jest ekranizacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza Tatarak z 1958 roku, został jednak uzupełniony wątkami z innego utworu – opowiadania Sándora Márai Nagłe wezwanie. Zaczyna się od autobiograficznego monologu Krystyny Jandy – aktorki odtwarzającej główną rolę – zaczerpniętego z jej pamiętnika Zapiski ostatnie. Inspiracją dla Andrzeja Wajdy było również malarstwo Edwarda Hoppera; dekoracja w pierwszej scenie filmu, monologu Marty w hotelu, jest wiernym odwzorowaniem jego obrazu A Woman in the Sun.

Film jest dedykowany Edwardowi Kłosińskiemu, mężowi Krystyny Jandy, który zmarł na raka płuc osiem miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć. Edward Kłosiński był operatorem filmowym i współpracował z Wajdą przez wiele lat, m.in. przy Ziemi obiecanej i Człowieku z marmuru.

“Tatarak”. Schorowana i doświadczona życiem Marta boryka się z powracającymi obrazami z przeszłości. Kobieta mieszka ze swoim mężem w małym miasteczku. Dręczą ją nuda i monotonia codziennego życia. Przypadek sprawia, że na swojej drodze spotyka młodego i pięknego mężczyznę, który zaczyna ja fascynować. Pewnego dnia chłopak ginie, a Marta nie może pogodzić się z jego śmiercią.

Zwiastun

CAŁY FILM

wikipedia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *