Za trzynaście lat Grudziądz będzie miał niespełna 63 tys. mieszkańców, a w 2050 tylko 68,4 tys. ludności. Szacuje prof. Przemysław Śleszyński z Polskiej Akademii Nauk. Z jego analizy wynika, że grozi nam zapaść społeczno-gospodarcza.

Analizując kilkanaście różnych wskaźników autor opracowania dostrzegł zagrożenia rozwojowe w 122 miastach średniej wielkości, ale Grudziądz znalazł się bardzo wysoko w tym zestawieniu, bo aż na siódmym miejscu.

Lista 122 miast, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza.

Prof. Przemysław Śleszyński tak opisał przyczyny tego stanu rzeczy: „Transformacja polityczna i społeczno-gospodarcza po 1989 r. spowodowała silną deindustrializację większości miast i problemy z utrzymaniem ich bazy ekonomicznej. Wiele ośrodków, zwłaszcza średnich i mniejszych, opartych o monofunkcyjne zakłady przemysłowe, popadło w poważny regres społeczno-gospodarczy. Z kolei reforma administracyjna 1999 r. spowodowała dalsze zmiany w lokalizacji różnego rodzaju działalności miastotwórczych i w przypadku wielu ośrodków nasiliła problemy wynikające z różnic w położeniu w hierarchii administracyjno-osadniczej, w tym wypłukiwania funkcji. Obserwowana i narastająca depopulacja kraju dodatkowo pogłębi problemy społeczno-gospodarcze w przypadku większości ośrodków miejskich.”

Choć dział samorządowy PAP przypomniał analizę prof. Śleszyńskiego dzisiaj, to jego opracowanie znane jest już od jesieni ubiegłego roku. Chciałbym jednak, żeby Mieszkańcy Grudziądza mieli okazję zapoznać się z jego opracowaniem, bo zostało przeprowadzone bardzo solidnie, a badaniu poddano ponad dziewięćset polskich miast i porównano je z wszystkimi gminami. Być może skłoni to też obrońców grupy trzymającej w Grudziądzu władzę do zastanowienia się nad faktem, że o fatalnej sytuacji naszego miasta alarmują również naukowcy z Polskiej Akademii Nauk, a więc ludzie, którym trudno będzie przypisać aspirowanie do zastąpienia prezydenta Roberta Malinowskiego i jego świty.

Deliminacja – miasta średnie – Opracowanie Przemysław Śleszyński PAN 

 

Czytaj także:

Zniesienie Ostrowic. MSWiA popiera zniesienie zadłużonej na 35 mln zł gminy Ostrowice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *