Dzisiaj, 20 kwietnia w Porcie Shulza przycumowała 50-metrowa barka z pchaczem. Organizatorem pilotażowego, badawczo-promocyjnego rejsu kontenerowego Wisłą z portów morskich do: Tczewa, Grudziądza, Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Płocka i Warszawy jest Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Celem tego przedsięwzięcia jest identyfikacja utrudnień żeglugowych na drodze wodnej Wisły, z jakimi w obecnych warunkach nawigacyjnych, musi zmierzyć się armator, transportujący towar z portów morskich w głąb kraju oraz wzrost świadomości dotyczącej potrzeby włączenia żeglugi śródlądowej w system transportowy kraju. Rejs zaplanowano w terminie 19-27 kwietnia i oprócz aspektu demonstracyjnego przewidziane jest przeprowadzenie badań szlaku żeglugowego na odcinku Gdańsk-Warszawa, które zobrazują obecny stan dolnej Wisły, jak również będą pomocne przy wskazaniu najbardziej racjonalnego rozwiązania w celu jej pełnego udrożnienia.

Na barce (właściwie zestawie pchanym, jako że napęd stanowi pchacz) odbywać się będą spotkania zespołów problemowych ds. inwestycji na międzynarodowych drogach wodnych E-40 (polskiego odcinka drogi wodnej Bałtyk – Morze Czarne) i E-70 (Morze Północne – Odra – Wisła). W Tczewie, Grudziądzu, Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku organizatorzy zwołają konferencje prasowe i zaproszą mieszkańców na imprezy integracyjne.
Warto dodać, że wydarzenie odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu EMMA, który ma zwiększyć możliwości przewozu towarów i rozwinąć logistykę w państwach nadbałtyckich. Szczególny nacisk kładzie się na transport śródlądowy i morski. Spośród 21 podmiotów uczestniczących w projekcie EMMA, cztery są z Polski, w tym Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *